Ty jako przedsiębiorca: Jeżeli prowadzisz firmę wpisaną do CEIDG zatrudniającą pracowników, zdajesz sobie sprawę, że kluczowym elementem każdego przedsiębiorstwa jest jego zespół – pracownicy.
Ty jako spadkobierca lub małżonek zmarłego: Jako spadkobierca lub małżonek zmarłego przedsiębiorcy, który ma prawo do udziału w firmie, możesz być zainteresowany kontynuacją działalności gospodarczej i utrzymaniem firmy na rynku mimo śmierci właściciela. Może się jednak zdarzyć, że nie chcesz prowadzić firmy dalej.
W takiej sytuacji ważne jest, abyś wiedział/wiedziała, jak powiadomić pracowników o ich sytuacji po śmierci pracodawcy oraz jakie obowiązki ciążą na Tobie względem nich.
Ty jako zarządca sukcesyjny: Jeśli pełnisz funkcję zarządcy sukcesyjnego, kluczowe jest poznanie obowiązków wobec pracowników i podjęcie niezbędnych działań, aby zapewnić ciągłość zatrudnienia w firmie.
Ty jako pracownik: Dla pracownika natomiast ważne jest zrozumienie swojej pozycji – czy zatrudnienie zostanie utrzymane, czy możesz spodziewać się wypłaty wynagrodzenia oraz jakie prawa i świadczenia przysługują Ci w tej nowej sytuacji.
Z tego artykułu dowiesz wszystkich najważniejszych informacji związanych z zatrudnieniem pracownika po śmierci pracodawcy wpisanego do CEIDG.
Zapraszam do lektury!:-)
- Ustanowienie Zarządu sukcesyjnego przed śmiercią pracodawcy a umowy o pracę.
- Umowa o pracę na czas określony – kiedy wygaśnie? Zarząd sukcesyjny (PRZYKŁAD)
- Umowa o pracę na okres próbny – kiedy wygaśnie? Zarząd sukcesyjny
- Umowa o pracę na czas nieokreślony – kiedy wygaśnie? Zarząd sukcesyjny (WZÓR I PRZYKŁAD)
- Przedłużenie umowy o pracę o 30 dni po śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy – kiedy? Zarząd sukcesyjny
- Wynagrodzenie za okres 30 dni przestoju po śmierci pracodawcy – czy należy się pracownikowi? Zarząd sukcesyjny
- Prawo do odszkodowania dla pracownika. Zarząd sukcesyjny (WZORY)
- Prawo do ponownego zatrudnienia. Zarząd sukcesyjny
- Kto jest pracodawcą po śmierci przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG? Zarząd sukcesyjny.
W razie jakichkolwiek pytań, zachęcam Cię do kontaktu ze mną – z chęcią na nie odpowiem 😊
Ustanowienie Zarządu sukcesyjnego przed śmiercią pracodawcy a umowy o pracę.
Jeśli przedsiębiorca przed swoją śmiercią wpisze do CEIDG zarządcę sukcesyjnego, to po jego śmierci wszystkie umowy o pracę będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach.
Obowiązki pracodawcy w firmie zostaną płynnie przejęte przez zarządcę sukcesyjnego.
W związku z tym, jeśli umowa o pracę z konkretnym pracownikiem została zawarta na czas nieokreślony, stosunek pracy będzie trwał bez zmian aż do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego (na przykład z powodu upływu dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy).
Umowy o pracę na czas określony zakończą się w terminie na jaki zostały zawarte.
Płace i warunki pracy pracowników pozostaną niezmienione.
Umowa o pracę na czas określony – kiedy wygaśnie? Zarząd sukcesyjny (PRZYKŁAD)
W sytuacji, gdy przedsiębiorca (pracodawca wpisany do CEIDG) nie ustanowił zarządu sukcesyjnego przed swoją śmiercią, status pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony kształtuje się następująco.
Jeśli data zakończenia umowy o pracę na czas określony wypada przed upływem 30 dni od dnia śmierci przedsiębiorcy, stosunek pracy wygaśnie zgodnie z terminem wskazanym w umowie.
Przykład:
Jeden z pracowników, Pani Nowak, ma umowę o pracę na czas określony, która kończy się 15 dni po śmierci Pana Kowalskiego. W tej sytuacji umowa Pani Nowak wygaśnie w dniu pierwotnie przewidzianym w umowie, czyli 15 dni po śmierci przedsiębiorcy.
Jeśli data zakończenia umowy o pracę na czas określony wypada po upływie 30 dni od śmierci przedsiębiorcy, umowa ta wygaśnie w dniu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego lub po zakończeniu okresu uprawniającego do jego ustanowienia, czyli 2 miesiące od śmierci przedsiębiorcy.
>>> Czym jest Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem wpisanym do CEIDG?
Przykład:
Inny pracownik, Pan Zieliński, ma umowę na czas określony, która kończy się 70 dni po śmierci Pana Kowalskiego. Ponieważ termin ten wypada po 30 dniach od śmierci przedsiębiorcy, umowa Pana Zielińskiego wygaśnie automatycznie 2 miesiące po śmierci przedsiębiorcy, gdyż do tego czasu upływa okres, w którym można ustanowić zarząd sukcesyjny.
Umowa o pracę na okres próbny – kiedy wygaśnie? Zarząd sukcesyjny
Do umowy o pracę na okres próbny stosuje się takie same zasady jak do umowy na czas określony, gdyż jest to również umowa terminowa
Umowa o pracę na czas nieokreślony – kiedy wygaśnie? Zarząd sukcesyjny (WZÓR I PRZYKŁAD)
W przypadku, gdy przedsiębiorca (pracodawca zatrudniający pracowników) nie ustanowił zarządu sukcesyjnego przed swoją śmiercią, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony znajdują się w następującej sytuacji: umowa o pracę wygasa automatycznie po upływie 30 dni od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Jednakże, jeśli przed upływem tych 30 dni małżonek zmarłego przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, albo spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca windykacyjny, albo zarządca sukcesyjny (powołany przez spadkobierców) zdecydują się na kontynuację umowy o pracę z pracownikiem na niezmienionych warunkach, umowa ta nie wygaśnie.
Takie porozumienie musi być sporządzone na piśmie.
Porozumienie może zawierać jedno z dwóch rozwiązań:
- umowa o pracę będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego albo wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, lub
- umowa o pracę będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego – jeżeli porozumienie z pracownikiem zawiera zarządca sukcesyjny (tu znajdziesz wzór porozumienia).
WZÓR: Porozumienie w sprawie kontynuacji umowy o pracę na dotychczasowych zasadach
Przykład:
Pani Kowalska prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniała pracowników na umowy o pracę na czas nieokreślony. Niestety, Pani Kowalska zmarła nagle.
Tydzień po śmierci Pani Kowalskiej, jej mąż, który jest spadkobiercą ustawowym i ma prawo do udziału w przedsiębiorstwie w spadku, decyduje się na kontynuację działalności firmy. Postanawia zawrzeć porozumienie z pracownikami na dotychczasowych warunkach umów o pracę. Zawiera z pracownikami porozumienie zgodnie, z którym umowy o pracę będą kontynuowane do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego lub upływu uprawnienia do jego powołania, czyli maksymalnie przez 2 miesiące od śmierci przedsiębiorcy.
Dwa tygodnie po śmierci Pani Kowalskiej, zarządca sukcesyjny, mianowany przez męża Pani Kowalskiej, decyduje o kontynuacji umów o pracę z zespołem. Zawiera z pracownikami porozumienia, z których wynika, że umowy o pracę będą utrzymane na dotychczasowych zasadach do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Dzięki temu pracownicy mają pewność, że ich zatrudnienie jest bezpieczne przez okres działania zarządu sukcesyjnego.
Przedłużenie umowy o pracę o 30 dni po śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy – kiedy? Zarząd sukcesyjny
Jeśli jesteś zatrudniony lub zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG, i Twój pracodawca zmarł, Twoim pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy przed śmiercią ustanowił zarząd sukcesyjny, czyli czy w CEIDG został wpisany zarządcę sukcesyjnego.
Jeżeli Twój zmarły pracodawca przed śmiercią nie wpisał do CEIDG zarządcy sukcesyjnego, to w momencie jego śmierci następuje jedynie „skrócone” tymczasowe przedłużenie Twojego okresu zatrudnienia (stosunku pracy).
Oznacza to w praktyce, że umowa o pracę nie wygasa automatycznie po śmierci przedsiębiorcy, pozostaje ona w mocy przez kolejne 30 dni.
Po upływie tego okresu, umowa o pracę wygasa, chyba że przed upływem tych 30 dni, osoba wykonująca czynności zachowawcze lub zarządca sukcesyjny, mianowany już po śmierci przedsiębiorcy, zawrze z Tobą jako pracownikiem specjalne porozumienie o tymczasowym kontynuowaniu zatrudnienia na niezmienionych warunkach.
Wynagrodzenie za okres 30 dni przestoju po śmierci pracodawcy – czy należy się pracownikowi? Zarząd sukcesyjny
Jeżeli pracodawca wpisany do CEIDG nie ustanowił zarządu sukcesyjnego dla swojej firmy przed śmiercią, to trzydziestodniowy okres po jego zgonie stanowi tzw. czas przejściowy dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Jest to czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, podczas którego pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia.
Pomimo gotowości do pracy, zasady dotyczące przestoju z kodeksu pracy oraz wynagrodzenia za czas przestoju nie mają zastosowania.
Pracownicy, choć formalnie zatrudnieni przez te 30 dni, nie otrzymają za ten okres wypłaty. Sytuacja ta jest wyjątkowo niekorzystna dla pracowników.
>>> Co stanie się z firmą mojego zmarłego męża po wygaśnięciu Zarządu sukcesyjnego? Sprawdź w artykule: Jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy?
Jako pracownik otrzymasz jednak wynagrodzenie za okres tych 30 dni od dnia śmierci pracodawcy, jeśli w tym czasie:
- małżonek zmarłego przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku lub
- spadkobierca ustawowy zmarłego przedsiębiorcy, albo
- spadkobierca testamentowy zmarłego przedsiębiorcy
- albo zapisobierca windykacyjny osoba, albo
- zarządca sukcesyjny
poleci Tobie, jako pracownikowi wykonywanie pracy zgodnej z Twoją umową o pracę, określając okres wykonywania pracy przez i wymiar czasu pracy.
Jeśli jesteś zatrudniony w firmie wpisanej CEIDG, którego właściciel zmarł, Twoja sytuacja zawodowa zależy od decyzji osób dziedziczących firmę lub zarządcy sukcesyjnego.
W przypadku, gdy zostaną Ci powierzone obowiązki, otrzymasz wynagrodzenie za 30 dni licząc od daty śmierci właściciela.
W przeciwnym razie, bez przydzielonych zadań, nie będziesz uprawniony do wynagrodzenia w tym okresie.
Ważna jest Dla Ciebie informacja, że przez okres 30 dni od daty śmierci pracodawcy, jako pracownik, jesteś objęty ochroną prawną.
Oznacza to, że umowa o pracę nie może zostać z Tobą rozwiązana bez zachowania wymaganego okresu wypowiedzenia.
Prawo do odszkodowania dla pracownika. Zarząd sukcesyjny
Jeśli jako pracownik firmy wpisanej do CEIDG straciłeś/-aś pracę w wyniku śmierci właściciela firmy, przysługuje Ci odszkodowanie.
Jego wysokość jest uzależniona od długości Twojego okresu wypowiedzenia.
Odszkodowanie to jest wypłacane przez spadkobierców zmarłego pracodawcy.
Poniżej znajdziesz wzory dwóch pism:
WZÓR: Informacja o śmierci pracodawcy
WZÓR: Pozew o odszkodowanie po śmierci pracodawcy
Prawo do ponownego zatrudnienia. Zarząd sukcesyjny
Jeżeli po śmierci właściciela firmy wpisanej do CEIDG straciłeś/-aś zatrudnienie, a następnie dowiedziałeś/-aś się, że w przedsiębiorstwie został ustanowiony zarządca sukcesyjny, który rekrutuje pracowników na Twoje poprzednie stanowisko, masz prawo ubiegać się o przywrócenie do pracy.
W takim przypadku, powinieneś/-aś być zatrudniony na takich samych warunkach, jak przed utratą posady.
Zamiar podjęcia zatrudnienia musisz zgłosić w ciągu miesiąca od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego do zarządcy sukcesyjnego.
Jeżeli, mimo złożenia wniosku o przywrócenie do pracy do zarządcy sukcesyjnego, nie zostałeś/-aś ponownie zatrudniony/-a, przysługuje Ci prawo do dochodzenia w sądzie roszczenia o ponowne zatrudnienie.
Możesz także ubiegać się o odszkodowanie za okres, w którym pozostawałeś/-aś bez pracy.
Kto jest pracodawcą po śmierci przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG? Zarząd sukcesyjny
W przypadku, gdy przedsiębiorca nie ustanowił zarządcy sukcesyjnego przed swoją śmiercią, obowiązki pracodawcy przejmują spadkobiercy lub współmałżonek zmarłego od momentu śmierci aż do ustanowienia zarządu sukcesyjnego lub upływu dwóch miesięcy — terminu, po którym nie jest już możliwe mianowanie zarządu sukcesyjnego, a działalność gospodarcza jest likwidowana.
Spadkobiercy lub współmałżonek działają w tym okresie w ograniczonym zakresie praw pracodawcy, mogąc zarządzać pracą, wypłacać wynagrodzenia oraz realizować zadania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli wykonują jedynie bieżące czynności związane z zarządzaniem pracownikami.
Nie mają jednak uprawnienia do zmiany lub przedłużenia umów o pracę.
Pełnia praw pracodawcy przypada zarządcy sukcesyjnego od momentu jego ustanowienia.
***
Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że okazał się on pomocny i pozwolił Ci zrozumieć sytuację pracownika po śmierci pracodawcy wpisanego do CEIDG.
Zachęcam Cię do zapoznania się z kolejnymi wpisami i zadawania pytań. 😊
Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny
Zdjęcia: George Milton; Michael Burrows
***
Dziedziczenie firmy wpisanej do CEIDG – przedsiębiorstwo w spadku. Zarząd sukcesyjny
Jak przebiega dziedziczenie firmy wpisanej do CEIDG?
W poprzednim artykule omówiłam temat wydłużenia czasu trwania zarządu sukcesyjnego. Dla spadkobierców i zarządców sukcesyjnych to kluczowa kwestia, ponieważ załatwienie spraw spadkowych często zajmuje więcej czasu niż standardowe dwa lata trwania zarządu sukcesyjnego [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }