W pierwszym artykule na moim blogu powiedziałam Ci, że standardowo zarząd sukcesyjny trwa przez okres dwóch lat, ale jest możliwość jego przedłużenia na mocy orzeczenia sądu spadku.
W tym pierwszym wpisie na moim blogu omówiłam także podstawowe informacje na temat możliwości przedłużenia zarządu sukcesyjnego.
Jednakże, temat przedłużenia zarządu sukcesyjnego okazał się dla Ciebie na tyle istotny, że zdecydowałam się na jego dalsze rozwinięcie.
Pojawia się bowiem wiele pytań dotyczących praktycznych aspektów takiego przedłużenia oraz czy sam zarządca sukcesyjny ma możliwość wystąpienia z inicjatywą jego przedłużenia.
Zapraszam do lektury i w razie jakichkolwiek pytań, zachęcam Cię do kontaktu ze mną – z chęcią na nie odpowiem 😊
Kiedy nie jest możliwe przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Żeby móc przedłużyć czas zarządu sukcesyjnego, musi on w ogóle istnieć. Nie można go przedłużyć, jeśli taki zarząd sukcesyjny w ogóle nie powstał, bo zmarły przedsiębiorca nie była wpisany w CEIDG albo jeśli zarząd sukcesyjny już wygasł z powodów omówionych przeze mnie w tym artykule.
Zarządu sukcesyjnego nie można również przedłużyć, jeśli w ciągu dwóch miesięcy od daty śmierci przedsiębiorcy jego spadkobiercy nie powołali zarządcy sukcesyjnego.
W związku z tym, aby możliwe było przedłużenie zarządu sukcesyjnego, musi on być ustanowiony przez zarejestrowanego w CEIDG zmarłego przedsiębiorcę przed jego śmiercią albo przez jego spadkobierców.
Czy ważne jest, kto jest zarządcą sukcesyjnym, gdy chcemy przedłużyć zarząd?
Przedłużenie zarządu sukcesyjnego to kwestia dotycząca samej instytucji zarządu sukcesyjnego, a nie konkretnej osoby pełniącej w danej chwili rolę zarządcy sukcesyjnego.
To oznacza, że nie ma znaczenia, kto obecnie pełni rolę zarządcy sukcesyjnego, ani czy w ogóle ktoś tę funkcję sprawuje.
Ważne są przyczyny, dla których zarząd sukcesyjny miałby być przedłużony, a nie to, kto aktualnie pełni rolę zarządcy.
Jakie powody przedłużenia zarządu sukcesyjnego należy podać w wniosku do sądu o jego przedłużenie?
W odpowiedzi na Twoje pytanie, jakie powody musisz wskazać we wniosku do sądu o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, z prawnego punktu widzenia sytuacja przedstawia się następująco: ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie precyzuje konkretnych przyczyn, które sąd uznałby za wystarczające do przedłużenia zarządu sukcesyjnego.
Co to oznacza w praktyce?
Każda sytuacja będzie oceniana przez sąd na podstawie indywidualnych okoliczności.
Dlatego, przygotowując wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, skoncentruj się na przedstawieniu specyfiki Twojego przypadku.
Pomimo tego, co mogłaś/mogłeś usłyszeć od kogoś z otoczenia, sugerując, że wystarczy podać pewne ogólne argumenty, ważne jest, abyś nie opierała/opierał się wyłącznie na takich radach.
>>> Co stanie się z firmą mojego zmarłego męża po wygaśnięciu Zarządu sukcesyjnego? Sprawdź w artykule: Jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy?
Twoja unikalna sytuacja wymaga szczegółowego opisu i uzasadnienia.
Przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego, sąd będzie brał pod uwagę między innymi trudności uniemożliwiające zakończenie procedur spadkowych, takie jak przedłużające się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, trudności z działem spadku, czy też sytuacje, które mogą narazić przedsiębiorstwo na poważną szkodę, jeśli zarząd sukcesyjny wygaśnie po dwóch latach od śmierci przedsiębiorcy.
Dla sądu może mieć znaczenie, czy spadkobiercy (choćby jeden) mają zamiar kontynuować działalność gospodarczą po zakończeniu zarządu sukcesyjnego.
Kto może złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego może zostać złożony przez każdą osobę, na rzecz której działa zarządca sukcesyjny.
Zarządca sukcesyjny również ma prawo złożyć taki wniosek, pod warunkiem, że należy do jednej z grup osób wymienionych poniżej.
Jeśli nie został jeszcze wydany dokument potwierdzający nabycie spadku lub przedmiotu zapisu windykacyjnego, to osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego są:
- małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
- spadkobiercy ustawowi i testamentowi przedsiębiorcy, którzy przyjęli spadek, lub
- zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny.
Po wydaniu dokumentu potwierdzającego nabycie spadku wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego może złożyć:
- osoba, która zgodnie z prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia albo europejskim poświadczeniem
- spadkowym, nabyła przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie na podstawie zapisu windykacyjnego;
- małżonek przedsiębiorcy np. gdy przed śmiercią przedsiębiorcy małżonków łączyła wspólność małżeńska majątkowa;
- osoba, która nabyła udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Czy przedłużenie zarządu sukcesyjnego oznacza, że zarządcy nie można odwołać ani zastąpić innym w tym czasie?
Przedłużenie dotyczy samego urzędu zarządu sukcesyjnego, nie zaś czasu sprawowania funkcji przez danego zarządcę (tj. jego kadencji).
W okresie przedłużenia możliwa jest zmiana osób pełniących rolę zarządcy.
Ile wynosi opłata od wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Za złożenie wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego trzeba zapłacić w sądzie stałą opłatę w wysokości 300 zł.
Ile razy można przedłużać zarząd sukcesyjny?
Sąd ma możliwość wielokrotnego przedłużenia okresu zarządu sukcesyjnego, jednakże łączny czas trwania zarządu sukcesyjnego nie może przekroczyć 5 lat od śmierci przedsiębiorcy.
Na przykład, sąd może zdecydować o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego sześć razy po pół roku lub trzy razy po roku.
Każde z tych przedłużeń wymaga osobnego postępowania i za każdym razem muszą istnieć uzasadnione powody dla takiego przedłużenia.
Co będzie w przypadku, gdy sąd odmówi przedłużenia zarządu sukcesyjnego?
Postanowienie sądu o odmowie przedłużenia zarządu sukcesyjnego może być zaskarżona poprzez apelację.
Dlatego też, jeśli sąd odmówi raz, nie oznacza to, że wszystko jest już stracone.
Gdzie złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego składasz do sądu spadku – sądu ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
Kiedy złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Musisz pamiętać, że wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego powinien być złożony z pewnym wyprzedzeniem, czyli nie później niż w ciągu 2 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
W szczególnych przypadkach zarząd sukcesyjny nie wygaśnie mimo niezłożenia wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego w ciągu 2 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Tak może być na przykład w sytuacji, gdy osoby uprawnione do złożenia wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego nie mogły tego zrobić przed upływem 2 lat od śmierci przedsiębiorcy z powodu siły wyższej.
Jeśli te osoby będą w stanie udowodnić istnienie siły wyższej w postępowaniu o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, sąd może orzec o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego, nawet jeśli termin na złożenie wniosku już minął.
Jak napisać wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego? – WZÓR WNIOSKU O PRZEDŁUŻENIE ZARZĄDU SUKCESYJNEGO
Poniżej przedstawiam przygotowany przeze mnie wzór wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, który mam nadzieję okaże się pomocny w opracowaniu własnego wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego.
>>> Zobacz: Wzór wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego (pdf)
Proszę pamiętaj, że przykład uzasadnienia wniosku jest jedynie hipotetyczny i bardzo ogólny. W czasie sporządzania własnego wniosku uwzględnij w treści własną sytuację, która powinna stanowić podstawę argumentacji przed sądem.
Dziękuje Ci za przeczytanie tego artykułu i zapraszam do lektury kolejnych w temacie zarządu sukcesyjnego😊
Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny
Zdjęcia: Sora Shimazaki; cottonbro studio
***
Jak się zabezpieczyć, aby po śmierci wspólnika nie doszło do likwidacji spółki cywilnej? Zarząd sukcesyjny w spółce cywilnej
Jako wspólnik w spółce cywilnej, otrzymałaś/eś informację, że Twój partner/partnerka biznesowy/a ustanowił/a zarząd sukcesyjny.
Ta sytuacja budzi w Tobie pytania co to oznacza dla Twojej pozycji w spółce i dla losów samej spółki.
W skrócie, nie jesteś pewien/pewna, czy powinieneś/aś być zaniepokojony/a, czy raczej poczuć się bezpieczniej [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }