Czy zarządca sukcesyjny może złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
W tym artykule na moim blogu wyjaśniłam Ci, że standardowo zarząd sukcesyjny trwa przez okres dwóch lat, ale jest możliwość jego przedłużenia na mocy orzeczenia sądu spadku.
W tym pierwszym wpisie na moim blogu omówiłam także podstawowe informacje na temat możliwości przedłużenia zarządu sukcesyjnego.
Jednakże, temat przedłużenia zarządu sukcesyjnego okazał się dla Ciebie na tyle istotny, że zdecydowałam się na jego dalsze rozwinięcie.
Pojawia się bowiem wiele pytań dotyczących praktycznych aspektów sądowego przedłużenia oraz czy sam zarządca sukcesyjny ma możliwość wystąpienia z inicjatywą jego przedłużenia.
Zapraszam do lektury i w razie jakichkolwiek pytań, zachęcam Cię do kontaktu ze mną – z chęcią na nie odpowiem.
Kiedy nie jest możliwe przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Żeby móc przedłużyć czas zarządu sukcesyjnego, musi on w ogóle istnieć. Nie można go przedłużyć, jeśli taki zarząd sukcesyjny w ogóle nie powstał, bo zmarły przedsiębiorca nie była wpisany w CEIDG albo jeśli zarząd sukcesyjny już wygasł z powodów omówionych przeze mnie w tym artykule.
Zarządu sukcesyjnego nie można również przedłużyć, jeśli w ciągu dwóch miesięcy od daty śmierci przedsiębiorcy jego spadkobiercy nie powołali zarządcy sukcesyjnego.
W związku z tym, aby możliwe było przedłużenie zarządu sukcesyjnego, musi on być ustanowiony przez zarejestrowanego w CEIDG zmarłego przedsiębiorcę przed jego śmiercią albo przez jego spadkobierców.
Czy ważne jest, kto jest zarządcą sukcesyjnym, gdy chcemy przedłużyć zarząd?
Przedłużenie zarządu sukcesyjnego to kwestia dotycząca samej instytucji zarządu sukcesyjnego, a nie konkretnej osoby pełniącej w danej chwili rolę zarządcy sukcesyjnego.
To oznacza, że nie ma znaczenia, kto obecnie pełni rolę zarządcy sukcesyjnego, ani czy w ogóle ktoś tę funkcję sprawuje.
Ważne są przyczyny, dla których zarząd sukcesyjny miałby być przedłużony, a nie to, kto aktualnie pełni rolę zarządcy.
Jakie powody przedłużenia zarządu sukcesyjnego należy podać w wniosku do sądu o jego przedłużenie?
W odpowiedzi na Twoje pytanie, jakie powody musisz wskazać we wniosku do sądu o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, z prawnego punktu widzenia sytuacja przedstawia się następująco: ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie precyzuje konkretnych przyczyn, które sąd uznałby za wystarczające do przedłużenia zarządu sukcesyjnego.
Co to oznacza w praktyce?
Każda sytuacja będzie oceniana przez sąd na podstawie indywidualnych okoliczności.
Dlatego, przygotowując wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, skoncentruj się na przedstawieniu specyfiki Twojego przypadku.
Pomimo tego, co mogłaś/mogłeś usłyszeć od kogoś z otoczenia, sugerując, że wystarczy podać pewne ogólne argumenty, ważne jest, abyś nie opierała/opierał się wyłącznie na takich radach.
>>> Co stanie się z firmą mojego zmarłego męża po wygaśnięciu Zarządu sukcesyjnego? Sprawdź w artykule: Jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy?
Twoja unikalna sytuacja wymaga szczegółowego opisu i uzasadnienia.
Przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego, sąd będzie brał pod uwagę między innymi trudności uniemożliwiające zakończenie procedur spadkowych, takie jak przedłużające się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, trudności z działem spadku, czy też sytuacje, które mogą narazić przedsiębiorstwo na poważną szkodę, jeśli zarząd sukcesyjny wygaśnie po dwóch latach od śmierci przedsiębiorcy.
Przekonałam się w jednej ze spraw, że dla sądu może mieć znaczenie, czy spadkobiercy (choćby jeden) mają zamiar kontynuować działalność gospodarczą po zakończeniu zarządu sukcesyjnego.
Kto może złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego może zostać złożony przez każdą osobę, na rzecz której działa zarządca sukcesyjny.
Zarządca sukcesyjny również ma prawo złożyć taki wniosek, pod warunkiem, że należy do jednej z grup osób wymienionych poniżej.
Jeśli nie został jeszcze wydany dokument potwierdzający nabycie spadku lub przedmiotu zapisu windykacyjnego, to osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego są:
- małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
- spadkobiercy ustawowi i testamentowi przedsiębiorcy, którzy przyjęli spadek, lub
- zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny.
Po wydaniu dokumentu potwierdzającego nabycie spadku wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego może złożyć:
- osoba, która zgodnie z prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia albo europejskim poświadczeniem
- spadkowym, nabyła przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie na podstawie zapisu windykacyjnego;
- małżonek przedsiębiorcy np. gdy przed śmiercią przedsiębiorcy małżonków łączyła wspólność małżeńska majątkowa;
- osoba, która nabyła udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Czy przedłużenie zarządu sukcesyjnego oznacza, że zarządcy nie można odwołać ani zastąpić innym w tym czasie?
Przedłużenie dotyczy samego urzędu zarządu sukcesyjnego, nie zaś czasu sprawowania funkcji przez danego zarządcę (tj. jego kadencji).
W okresie przedłużenia możliwa jest zmiana osób pełniących rolę zarządcy.
Ile wynosi opłata od wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Za złożenie wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego trzeba zapłacić w sądzie stałą opłatę w wysokości 300 zł.
Ile razy można przedłużać zarząd sukcesyjny?
Sąd ma możliwość wielokrotnego przedłużenia okresu zarządu sukcesyjnego, jednakże łączny czas trwania zarządu sukcesyjnego nie może przekroczyć 5 lat od śmierci przedsiębiorcy.
Na przykład, sąd może zdecydować o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego sześć razy po pół roku lub trzy razy po roku.
Każde z tych przedłużeń wymaga osobnego postępowania i za każdym razem muszą istnieć uzasadnione powody dla takiego przedłużenia.
Co będzie w przypadku, gdy sąd odmówi przedłużenia zarządu sukcesyjnego?
Postanowienie sądu o odmowie przedłużenia zarządu sukcesyjnego może być zaskarżona poprzez apelację.
Dlatego też, jeśli sąd odmówi raz, nie oznacza to, że wszystko jest już stracone.
Gdzie złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego składasz do sądu spadku – sądu ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
Kiedy złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Pamiętaj, by złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego przed upływem dwóch lat od śmierci spadkodawcy.
„Przed upływem” nie oznacza jednak „na ostatnią chwilę”. Złożenie go na miesiąc przed terminem jest ryzykowne, bo sąd może nie zdążyć z rozpatrzeniem, a CEIDG automatycznie wykreśli Cię jako zarządcę sukcesyjnego.
Działa to bez wyjątku – upływa dwuletni okres i tracisz status zarządcy, jeśli nie masz sądowego postanowienia o przedłużeniu.
W szczególnych przypadkach zarząd sukcesyjny nie wygaśnie mimo niezłożenia wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego w ciągu 2 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Tak może być na przykład w sytuacji, gdy osoby uprawnione do złożenia wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego nie mogły tego zrobić przed upływem 2 lat od śmierci przedsiębiorcy z powodu siły wyższej.
Jeśli te osoby będą w stanie udowodnić istnienie siły wyższej w postępowaniu o przedłużenie zarządu sukcesyjnego, sąd może orzec o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego, nawet jeśli termin na złożenie wniosku już minął.
Jak napisać wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego? – WZÓR WNIOSKU O PRZEDŁUŻENIE ZARZĄDU SUKCESYJNEGO
Tu możesz kupić gotowy wzór wniosku o przedłużenie Zarządu sukcesyjnego z dodatkowym bonusem.
Kupując ten wzór, otrzymujesz w ramach bonusu bezpłatną konsultację prawną o wartości 430,50 zł!
Konsultacja obejmuje szczegółową poradę, jak uzupełnić swój wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego.
Czy sąd wyznaczy rozprawę?
Z mojej praktyki wynika, że sądy wyznaczają rozprawy i chcą wysłuchać wszystkich spadkobierców. Choć nie jest to reguła, w jednej ze spraw sąd wysłuchał tylko jednego spadkobiercę.
Przedłużenie zarządu sukcesyjnego — dlaczego sąd bywa tak dociekliwy?
Sądy nie zawsze są dobrze zaznajomione z instytucją zarządu sukcesyjnego i często nie wiedzą, na czym dokładnie polega. Dlatego też zdarza się, że zadają pytania nawet o kwestie pozornie nieistotne – wszystko po to, by lepiej zrozumieć specyfikę zarządu sukcesyjnego.
To po pierwsze.
Po drugie, sąd naprawdę potrzebuje konkretnych argumentów, aby zgodzić się na przedłużenie zarządu sukcesyjnego. I to właśnie Ty, wnioskodawco, musisz dostarczyć te argumenty. Ewentualnie Twój prawnik, jeśli go masz.
O tym, że uzyskanie przedłużenia zarządu sukcesyjnego nie zawsze jest proste, przekonał się ostatnio mój klient, pan Jarek (imię zmienione i dane umożliwiające identyfikację zostały zmienione, ponieważ nigdy nie ujawniam prawdziwych danych moich klientów, wykonuje zawód zaufania publicznego i wszystko o czym mi mówisz jest objęte tajemnicą).
Pan Jarek był przekonany, że dostarczył sądowi wszystkie niezbędne argumenty i że przesłuchanie będzie czystą formalnością. Okazało się jednak inaczej.
Sąd przesłuchiwał go przez niemal dwie godziny, zadając dociekliwe pytania i wykazując liczne wątpliwości.
Czy były one uzasadnione? Moim zdaniem – nie.
Jednak wygląda na to, że była to prawdopodobnie pierwsza sprawa zarządu sukcesyjnego, z jaką ten sąd miał do czynienia na sali rozpraw.
O co pytał sąd?
Przede wszystkim o to, dlaczego pan Jarek chce przedłużyć zarząd sukcesyjny w spółce cywilnej, do której mogą przystąpić spadkobiercy.
Interesowało go również, jak wygląda działalność operacyjna spółki i ile obecnie ma ona umów współpracy.
Sąd chciał także wysłuchać pozostałych spadkobierców, jednak ci się nie stawili.
Pytał również o funkcjonowanie spółki cywilnej przed śmiercią spadkodawcy.
Krótko mówiąc, sąd chciał wiedzieć jak najwięcej i zadawał bardzo szczegółowe pytania.
Przygotowanie wniosku o przedłużenie zarządu sukcesyjnego to prawdziwe wyzwanie. Trzeba dokładnie przemyśleć jego strukturę i przedstawić stan faktyczny w sposób, który nie pozostawi sądowi żadnych wątpliwości. Dzięki temu przesłuchanie może stać się formalnością, a nie ciężką przeprawą na sali sądowej.
Moje ostatnie przedłużenie nie należało do najłatwiejszych, więc kiedy razem z klientem otrzymaliśmy pozytywną decyzję sądu, cieszyłam się jak moje dziecko, gdy dostało w prezencie pluszowego Chase’a z Psiego Patrolu 😊
***
Dziękuje Ci za przeczytanie tego artykułu i zapraszam do kontaktu i do lektury kolejnych wpisów w temacie zarządu sukcesyjnego.
Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny
Zdjęcia: Sora Shimazaki, Anastassia Anufrieva
***
Zarząd Sukcesyjny – tymczasowe wykonywanie praw z udziału małżonka przedsiębiorcy
Tematem dzisiejszego artykułu jest tymczasowe wykonywanie praw z udziału małżonka przedsiębiorcy – dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czyli, co w sytuacji, jeśli umrze mąż/żona właściciela firmy wpisanej do CEIDG? Jak zabezpieczyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Typowa sytuacja w Polsce to taka, że jedno z małżonków prowadzi firmę, która formalnie jest zapisana tylko na jego nazwisko w CEIDG. Jednak jako że w Polsce z automatu obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska, firma ta faktycznie należy do obojga małżonków – to ich wspólny majątek [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }