To jedno z najczęściej zadawanych pytań: co zrobić z firmą po upływie 2 lat od powołania zarządcy sukcesyjnego? Czy warto kontynuować działalność, zamknąć firmę, czy może podzielić majątek?
Odpowiedź na te pytania brzmi: to zależy. Od czego dokładnie? Tego dowiesz się w tym artykule 🙂
A jeśli chcesz zgłębić temat bardziej, zapraszam do śledzenia informacji na blogu!
Wkrótce pojawi się możliwość zapisania na newsletter, który tworzę specjalnie dla Ciebie czytelniku i czytelniczko – będzie zawierał więcej informacji i wskazówek, niż mogę zmieścić w artykułach na blogu.
Pomoże Ci podjąć decyzję, co zrobić z JDG po upływie dwóch lat od powołania zarządcy sukcesyjnego.
Tymczasem, jeśli masz pytania, napisz lub zadzwoń do mnie – chętnie odpowiem! 😊
Ciągłe prowadzenie firmy – ale czy zarządca sukcesyjny nadal może nią kierować?
Zarząd sukcesyjny trwa 2 lata. Po tym czasie, jeśli nie zostanie przedłużony, wygasa. Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego oznacza zakończenie istnienia firmy – firma traci NIP, a umowy z pracownikami i kontrahentami, licencje, zezwolenia oraz pozwolenia przestają obowiązywać.
Po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego, czyli po upływie 2 lat, firma przestaje istnieć, a pozostaje jedynie jej majątek, taki jak maszyny, samochody, sprzęt oraz gotówka w kasie, który podlega podziałowi pomiędzy spadkobierców.
Zarządca sukcesyjny pełni rolę zbliżoną do prezesa spółki z o.o., a po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego, jeśli jest jednym ze spadkobierców, dziedziczy swoją część majątku firmy zgodnie z przypadającym na niego ułamkiem majątku po zmarłym.
O tym jak przedłużyć zarząd sukcesyjny dowiesz się z tego wpisu z 19.02.2024 r. Czy zarządca sukcesyjny może złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego? Oraz tego z 19.12.2023 r. Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem wpisanym do CEIDG – co to jest?
Zamknięcie działalność po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego – czy na pewno warto rezygnować z biznesu, który już działa?
Często słyszę: „To tylko mała firma, bez struktury”, „Tata/Mama prowadzili tylko małą firmę”. Tak, może to być mały biznes, ale jeśli przetrwał na rynku 10, 20, a nawet 30 lat, to coś w nim musi być. Firma może wymagać modernizacji, ale jednocześnie mieć potencjał. Masz już rozpoznawalną markę i klientów – na tym możesz budować.
Podzielenie majątku przed albo po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego – jak to zrobić skutecznie?
Po śmierci właściciela firmy, jako spadkobiercy — jeśli nie ma między wami spraw spornych — idziecie do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia możecie powołać zarządcę sukcesyjnego, jeśli nie został on wyznaczony przez zmarłego przedsiębiorcę.
Zarządca sukcesyjny zarządza firmą, a wy, jako spadkobiercy, zastanawiacie się, co dalej z nią zrobić. Jesteście jej właścicielami, ale może zdarzyć się, że tylko jedno z was chce kontynuować działalność, a reszta wolałaby ją zamknąć. W takiej sytuacji macie możliwość podziału majątku.
Jedna osoba może przejąć firmę w ramach działu spadku dokonanego u notariusza, zobowiązując się do spłaty pozostałych spadkobierców, lub możecie podzielić majątek w taki sposób, aby uniknąć dopłat – np. jedna osoba przejmuje firmę, a pozostali otrzymują inne składniki majątku o zbliżonej wartości.
Z tego wpisu dowiesz się o zasadach dziedziczenia — Dziedziczenie firmy wpisanej do CEIDG — przedsiębiorstwo w spadku. Zarząd sukcesyjny z 4 marca 2024.
Jak zamknąć firmę z zarządcą sukcesyjnym przed upływem 2 lat? Zarząd sukcesyjny
Jeśli chcesz zakończyć działalność firmy przed upływem 2 lat od powołania zarządcy sukcesyjnego, musisz najpierw zrezygnować z tej funkcji lub odwołać zarządcę sukcesyjnego.
Jeśli jesteś zarządcą sukcesyjnym, musisz pójść się do notariusza i złożyć oświadczenie o rezygnacji w formie aktu notarialnego.
Jeśli jesteście spadkobiercami, którzy łącznie posiadają przynajmniej 50% udziału w spadku, możecie odwołać zarządcę sukcesyjnego.
Następnie możesz zamknąć firmę w CEIDG.
Jeśli spróbujesz zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) przed upływem 2 lat bez uprzedniej rezygnacji z funkcji zarządcy, system Ci na to nie pozwoli.
Co jeśli minie 2 lata i nic nie zrobię? Zarząd sukcesyjny
Jeżeli po upływie 2 lat nie podejmiesz żadnych działań, zarząd sukcesyjny wygasa automatycznie, a firma przestaje istnieć prawnie.
Czy można sprzedać przedsiębiorstwo w spadku? Zarząd sukcesyjny
Jeśli wszyscy spadkobiercy zgadzają się, że nie chcą dalej prowadzić firmy zmarłego (przedsiębiorstwa w spadku), możecie ją sprzedać.
Pieniądze ze sprzedaży podzielicie między siebie zgodnie z przysługującymi udziałami w spadku.
Czy mogę przenieść działalność jdg do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Zarząd sukcesyjny
Możecie założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wnieść przedsiębiorstwo w spadku jako aport do spółki, o ile jako spadkobiercy jesteście zainteresowani wspólnym prowadzeniem biznesu. W ten sposób będziecie kontynuować działalność opartą na marce zmarłego, wypracowanej przez lata, co stanowi niewątpliwą zaletę.
Co jeśli każdy spadkobierca chce być właściciel firmy zmarłego? Zarząd sukcesyjny
Jeśli chcecie kontynuować działalność firmy, ale nie zamierzacie tworzyć wspólnej spółki z o.o., możecie podzielić majątek firmy.
Każdy ze spadkobierców może wtedy rozpocząć własną działalność gospodarczą, korzystając z przydzielonej mu części majątku firmy.
Zarząd sukcesyjny po 2 latach – podsumowanie: Dlaczego warto budować na tym co już jest?
Wielu polskich przedsiębiorców, którzy w latach 90. odważyli się zaryzykować, inwestując często wszystkie swoje oszczędności, stworzyło firmy rodzinne o długiej tradycji. Te firmy powstały z pasji, a ich właściciele włożyli w nie całe swoje serce. Rozwój tych przedsiębiorstw często wymagał ogromnego wysiłku.
Budując na tym, co już istnieje – nawet jeśli struktura firmy może być niedoskonała, a zasady działania przestarzałe – masz szansę przekształcić to w dochodowy biznes.
Możesz go zmodernizować, zainwestować w rozwój i kontynuować rodzinne przedsięwzięcie, czerpiąc z tego satysfakcję i dumę😊
Jeśli masz pytania odnośnie tego wpisu zachęcam Cię do kontaktu ze mną😊
Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny
Zdjęcie: Jon Tyson
***
Zarządca sukcesyjny – kto to? Czy Zarządca sukcesyjny za życia przedsiębiorcy ma sens?
Czy Zarządca sukcesyjny za życia przedsiębiorcy ma sens?
Zarządca sukcesyjny to menedżer, który przejmuje zarządzanie firmą dopiero po śmierci przedsiębiorcy.
Aby lepiej to zobrazować, często tłumaczę Wam, że Zarządca sukcesyjny jak już „dojdzie do władzy” jest to trochę jak prezes spółki z o.o., który może być jednocześnie też jej współwłaścicielem.
Jeśli zarządca sukcesyjny zostanie powołany za życia przedsiębiorcy, zostaje wpisany do CEIDG, ale nie pełni jeszcze żadnej funkcji – czeka w gotowości, niczym książę Karol, który czekał na swoją kolej do tronu😊 [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }