Zgłoszenia do CEIDG w związku z zarządem sukcesyjnym.
Ten wpis powstał na podstawie moich ostatnich doświadczeń, a właściwie doświadczeń mojego klienta, który, zanim zwrócił się do mnie, próbował samodzielnie załatwić swoją sprawę.
Zbliżał się koniec dwuletniego okresu od dnia śmierci przedsiębiorcy. Klient był przekonany, że zarząd sukcesyjny trwa dwa lata od momentu jego powołania. W jego przypadku zarządca sukcesyjny został ustanowiony półtora miesiąca po śmierci przedsiębiorcy, więc wydawało mu się, że ma jeszcze ten czas w zapasie.
Niestety, tak to nie działa. Dwuletni okres zarządu sukcesyjnego liczy się od dnia śmierci przedsiębiorcy, a nie od momentu powołania zarządcy sukcesyjnego.
Mój klient udał się do CEIDG, aby poinformować, że zamierza złożyć wniosek do sądu o przedłużenie zarządu sukcesyjnego i dostarczy kopię tego wniosku do CEIDG, żeby Zarządca sukcesyjny nie został wykreślony.
CEIDG delikatnie mówiąc, wyraziło brak zainteresowania i poinformowało, że jeśli sąd nie przedłuży zarządu, wygaśnie on automatycznie po 7 dniach od upływu dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy.
Klient, zdezorientowany całą sytuacją, zwrócił się do mnie z pytaniem: „Na czyje zlecenie działa CEIDG? Kto może zgłaszać zmiany w zakresie zarządu sukcesyjnego do CEIDG?”
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. Jak zwykle podzieliłam go na pytania i odpowiedzi, ponieważ ta forma cieszy się u Was dużym uznaniem.
Wiem od Was, moi drodzy czytelnicy, że łatwo dzięki temu poruszać się po tekście i szybko znaleźć potrzebne informacje.
Dlatego trzymam się tego formatu
Kto zgłasza do CEIDG zarządcę sukcesyjnego powołanego za życia przedsiębiorcy?
Przedsiębiorco, jeśli zdecydowałeś się powołać zarządcę sukcesyjnego za życia, zgłoszenia do CEIDG robisz sam przez Internet, pocztą albo osobiście.
Więcej o powołaniu zarządcy sukcesyjnego przeczytasz w naszym artykule: Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem wpisanym do CEIDG – co to jest?
Kto zgłasza zarządcę sukcesyjnego do CEIDG powołanego po śmierci przedsiębiorcy?
Zarządcę sukcesyjnego powołanego po śmierci przedsiębiorcy do CEIDG zgłasza notariusz, który sporządził akt powołania zarządcy sukcesyjnego.
Zgłoszenie powinno być dokonane najpóźniej w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia aktu.
O tym, jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy, przeczytasz w artykule: Jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy?
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia do CEIDG wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, jeśli spadkobiercy lub zapisobierca nie przyjęli spadku, lub zapisu w terminie?
Jeśli zarząd sukcesyjny wygasa, bo spadkobiercy nie przyjęli spadku lub zapisu windykacyjnego w ciągu dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy, zarządca sukcesyjny musi to zgłosić.
Powinien to zrobić najpóźniej następnego dnia roboczego.
Kto zgłasza wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego, gdy wygasa on z innych przyczyn?
Jeśli zarząd sukcesyjny wygasa z innych przyczyn np. śmierci zarządcy sukcesyjnego, uprawomocnienia się orzeczenia sądu o zakończeniu zarządu, obowiązek zgłoszenia ma:
- sąd upadłościowy,
- sąd,
- notariusz
Zgłoszenie musi być zrobione nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
Kto zgłasza do CEIDG przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Przedłużenie zarządu sukcesyjnego do CEIDG zgłasza sąd, który wydał postanowienie o przedłużeniu okresu zarządu sukcesyjnego, nie później niż w dniu roboczym następującym po uprawomocnieniu się postanowienia o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego.
Więcej o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego przeczytasz w następujących artykule: Czy zarządca sukcesyjny może złożyć wniosek o przedłużenie zarządu sukcesyjnego?
Kto dokonuje wykreślenia przedsiębiorstwa w spadku z CEIDG po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?
Przedsiębiorstwo w spadku jest wykreślane z CEIDG automatycznie, gdy urząd otrzyma zgłoszenie o wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego. Wykreślenie następuje od razu, ale nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia.
Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się Tobie wyjaśnić, kto i kiedy powinien zgłaszać sprawy związane z zarządem sukcesyjnym do CEIDG
Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny
Zdjęcie: Andrea Piacquadio
***
Zarządca sukcesyjny i podatki. Jak rozlicza się podatkowo przedsiębiorstwo w spadku? PIT, VAT
Jeśli zmarł właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, a Ty, jako spadkobierca, zastanawiasz się, co dalej z podatkami, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć sytuację.
Na początek warto, żebyś wiedział/wiedziała, że w momencie śmierci właściciela JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej) automatycznie powstaje tzw. przedsiębiorstwo w spadku.
Nie wiesz, jak przedsiębiorstwo w spadku funkcjonuje pod względem podatkowym? Zaraz wszystko Ci wyjaśnię [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Great website. A lot of useful info here. I’m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks in your effort!
https://www.nn.ru/user.php?user_id=1472813&page=blog&blog_id=3642203